Az orvos a testet, a zene a lelket gyógyítja. esetenként az orvos is zenélhet, vagy gyógyíthat zenével. A zeneterápiának évezredes hagyománya van. A görög orvosok zenével igyekeztek lelki megtisztulást, katarzist, örömöt kiváltó érzelmi reakciót kelteni betegeikben. Albert Schweitzer orvos-orgonaművész (1875 – 1965) Afrikában figyelt fel arra, hogy zenehallgatás közben a betegek fájdalmai, panaszai enyhülnek. De az orvos nemcsak a pácienseinek gyógyítása céljából, hanem saját lelkének épülésére is zenélhet. Van, aki műkedvelőként, van, aki csupán csodálóként, de mindenképpen a hivatástudat és felelősségérzet okozta feszültségek, a napi stressz feloldásaként mélyül el a muzsikában.

1992-ben Szombathelyen a Magyarországi Orvosmuzsikusok Egyesületének elődje, olyan orvosok, egészségügyi dolgozók közreműködésével, akik játszanak valamilyen hangszeren vagy énekelnek. Az Egyesület neve 2000 óta „Ars Medica Pro Humanitate Hungarica”, melynek elnöke a mozgalom elindítója, Prof. Dr. Tarján Jenő szombathelyi kardiológus főorvos volt.

Az Egyesület minden évben más-más hazai városban tartja meg koncertekkel gazdagított találkozóját, melyeken eddig csaknem 100 orvos, gyógyszerész, egészségügyi dolgozó és hallgató szerepelt. A legutóbbi évek közül 2010-ben Pécs, 2011-ben Hajdúböszörmény, 2012-ben Miskolc, 2013-ban Budapest, 2014-ben Győr, 2015-ben Eger, 2016-ban Szombathely, 2017-ben Dunaújváros, 2018-ban Debrecen, 2019-ben pedig Ráckeve ad otthont a hangversenyeknek. A találkozó hagyományosan templomi koncerttel kezdődik péntek este, ahol a főszereplő az orgona, egyházzene. Szombaton délután és vasárnap délelőtt, világizene kamarazene, ének és szólóhangszerek következnek a műsorban. Szombaton délelőtt tartja az egyesület az évi közgyűlését. A tagság többnyire aktív muzsikáló egészségügyi dolgozókból áll, akik éves tagdíjat is fizetnek, de pártoló tagok is vannak, akik támogatásukkal segítik az egyesületet. A hangversenyekhez társasági programok is csatlakoznak, a vendéglátó városok nevezetességeinek megismerése városnézéssel és a szombat esti fogadás színesítik a találkozót.

Az Ars Medica Pro Humanitate Hungarica Egyesület azzal a céllal jött lére, hogy összefogja a szűkebb értelembe vett hazánk területén élő olyan egészségügyi dolgozókat, akik valamilyen hangszeren játszanak vagy énekelnek. Az egyesület nagy múltra tekint vissza jogelődje nemsokkal a rendszerváltás után 1992-ben alakult Szombathelyen. Filozófiájuknak mondható, hogy az orvos a testet a zene a lelket gyógyítja. Az emberek szeretik azt hinni, hogy az őket gyógyító orvosok mindenhatók. Nagy megnyugvás egy-egy hozzátartozónak, ha látják azt, hogy a beteget kezelő orvos más területen is kitűnik. Az egyesület célja az, hogy megmutassa az embereknek, az egészségügyben dolgozó emberek más területen is kimagasló teljesítményre képesek ilyen például a zene.

Ezt minden évben egy koncertsorozattal mutatja be az egyesület a nagyközönség számára. Az elmúlt évek során olyan nagyvárosokban léptek fel mint például, Győr, Miskolc, Dunaújváros vagy Pécs. A 2019-es találkozó házigazdája Ráckeve lesz. Az elmúlt évek során több 100 orvos, orvostanhallgató, gyógyszerész lépett fel az egyesület berkeiben szervezett koncertek során templomokban, színháztermekben és különféle előadótermekben.